ניהול תביעה בבית משפט - מאת עו"ד גיל ורגון  
 

ניהול תביעה בבית משפט

כתב: עו"ד גיל ורגון

 

החלטת לנהל תביעה אזרחית בבית משפט?
(או שמא ההחלטה אינה בידך- במקרה בו אתה נתבע), כדאי שתעיין ברשימת כללים והדגשים להלן:

 

יודגש, כי הרשימה להלן אינה רשימה סגורה או מתיימרת להיות מדעית. הרשימה מתבססת על ניסיון של 20 שנותיי כעורך דין במסדרונות בתי המשפט בישראל ומהווה מעין סיכום של רשמי כעורך דין המופיע רבות בבתי המשפט בישראל.

 

בצע אבחנה בין היריב המשפטי לטיעוניו: לא אחת אני נתקל בלקוחות אשר מנהלים תיקים בבתי משפט ומתרכזים בהוכחת אופיו הנפסד של היריב המשפטי. בדרך כלל זו טעות;  בתי המשפט אינם מקום לחינוך או להענקת צל"ש על אזרחות טובה. בתי המשפט בהליך אזרחי גם אינם מוסרים  לרוב בפסק דינם את התרשמותם מאופיו של אדם ותכונותיו. רכז/י את מאמצייך בלימוד טיעוניו המשפטיים של היריב ובהתמקדות בעובדות שמובאות על ידו  והקדש/י פחות מאמץ ואנרגיה להכפשת שמו ותכונותיו.

 

למד/י את נוהלי ההליך המשפטי בישראל: במהלך השנים פיתח המשפט האזרחי בישראל מספר נהלים וכללים, שמוטב לכל מתדיין ללומדם היטב עוד טרם החל בהגשת התביעה או ההגנה.

בקש מעורך דינך שיסביר לך את שלבי המשפט בקצרה, תוך קבלת עיקרי כל הליך (שלבים מקדמיים, תצהירי עדות ראשית, הזמנת עדים, שיעורי אגרות ,חוות דעת מקצועיות וכיוצ"ב). הבנת השלבים והנהלים של ההליך תסייע לך להגיע לתוצאה טובה בסיומו ותאפשר לך לשקול טוב יותר את יכולתך לנווט את ההליך המשפטי.

 

הלקוח ועורך הדין: מניסיוני למדתי את חשיבותו של שיתוף הפעולה בין הלקוח ועורך דינו להצלחת ההליך. תפיסה נכונה של שיתוף הפעולה היא בקיומו של מעין צוות, בו לכל אחד תפקיד; תפקידו של הלקוח הוא להביא את כל מערך העובדות והראיות בפני עורך הדין בצורה מסודרת (לרבות ראיות ועובדות שאינן תומכות לדעתו בעמדותיו) ואילו על עורך הדין לעבד את החומר העובדתי לטיעונים משפטיים והצגתם בפני בית המשפט.

 זכור / זכרי! את/ה ועורך דינך מהווים צוות
. ככל ששיתוף הפעולה יהא טוב ויעיל יותר – סיכוייך לזכות בהליך – גבוהים יותר.

"משברים והישגים" בדרך:. דיון משפטי מורכב ממספר "מפגשים" מוקדמים עם בית המשפט בהם לא פעם מתייחס בית המשפט לתיק ולעיתים אף לסיכוייו של צד זה או אחר. דע כי אלו הערות המושמעות בטרם הובאו ונבדקו כל הראיות בתיק, ולפיכך הינן הערות שאינן מחייבות ולא מנבאות בהכרח את פסק הדין שינתן בסופו של יום.

אל תיפול ברוחך אם השמיע בית המשפט בשלב המקדמי הערה שכביכול איננה משרתת את האינטרסים שלך. מאידך גיסא, אל תחגוג בטרם עת ותעלה את דרישותייך במקרה שהתרשמת שהערת בית המשפט נטתה לכיוון העמדות שלך. זכור כי הדבר המחייב היחידי הוא פסק הדין של בית המשפט (ואף זאת רק במידה ולא הוגש ערעור).

 

הגדרת ציפיות: עם תחילת ההליך המשפטי קבע, בשיתוף עם עורך דינך, את הציפיות שלך מההליך, וזאת לאחר שהפנמת את הייעוץ המשפטי שקיבלת.  זכור את מסקנות הדיון המוקדם ואת הציפיות המתואמות. אל תגררו לדרישות מופרזות תוך כדי ההליך. בתי משפט אינם מקום להתעשרות, ואם נוצרה ההזדמנות להגיע ליעדים שהגדרת עם עורך דינך (בדרך כלל במסגרת הצעת פשרה, או משא ומתן) עוד טרם יינתן פסק הדין – המלצתי האישית: סיים את ההליך!

 

ההליך המשפטי אינו תרגיל בחשבון: דע כבר עתה. אין פתרון מוחלט ידוע מראש לכל עימות משפטי בתחום האזרחי. אל תצפה מעורך הדין לתשובות מדויקות וחד ערכיות. עם כל זאת, עורך דין מנוסה בניהול תיקים בבית משפט בהחלט יכול להעניק לך מתחם של סבירות ראויה לתוצאות אפשריות בתיק ולנסות להעמיד את ציפיותיך מההליך במסגרת הראויה.

 

ההליך המשפטי ועקרונות: אמירה ידועה בעולם המשפט גורסת: hard cases make bad law"".  (בתרגום חופשי: "מקרים קשים גוררים משפט רע") המסר של האמירה היא שמקרי קצה, התעקשות קנאית על עקרונות וניסיון לשנות נורמות - לא תמיד עומדים בקנה אחד עם התנהלותו של עולם המשפט בכלל, ועם עולם המשפט בישראל בפרט. דעו כי קשה מכל בחינה (כלכלית מקצועית והסתברותית) לשנות הלכות בישראל, להרחיב את תחולתן ולשנות נוהג משפטי קיים. אם החלטתם כי קיים עקרון ו/או נוהג משפטי שגוי, או ראוי אשר אינו נוהג כיום- עצתי לכם כתבו מאמר ו/או נהלו מאבק ציבורי ואל תנסו לשנות סדרי עולם בין כותלי בית המשפט.

 

"התחום האפור": כפי שאמרנו, אין תשובה חד משמעית לתוצאות הליך אזרחי.

התוצאה הסופית תלויה במספר גורמים כגון, הצדדים המדיינים, עורכי הדין שמייצגים כל צד, השופט ששומע את התיק, ההופעה של העדים בשלב ההוכחות, חקירות נגדיות ועוד.  העובדה כי תוצאות ההליך תלויות בכל כך הרבה גורמים מדגישה את חשיבות שיתוף הפעולה בינך לבין עורך הדין שבחרת מחד, ומעניקה ל"צוות" (אתה ועורך דינך) אפשרות להטות את המטוטלת המשפטית לכיוון הרצוי לך.  

עם כל זאת, זכור כי ההליך המשפטי האזרחי מבוסס, בראש ובראשונה, על עובדות המקרה. יקשה על עורך הדין, טוב ומוצלח ככל שיהא, להגיע לתוצאה הפוכה מהתוצאה המשפטית המסתברת מהעובדות.

 

בהצלחה...

  גיל ורגון, עו"ד

  ורגון, דנון ושות' - עורכי דין

  רחוב אחימאיר 14א' רמת גן.

  טלפון: 03-5283311

  פקס: 03-5283377

  דוא"ל: gil@vrs-law.co.il

 

 

 

Bookmark and Share[Top]  |  מפת אתר   |   הוסף למועדפים  |      

ורגון דנון ושות'  עורכי דין ונוטריון - עורכי דין נדלן,  ייצוג בבתי משפט, נוטריון, מקרקעין, משפט מסחרי, קניין רוחני , פירוק חברות מרצון   | דיני זכיינות  | זכיינות | זכויות יוצרים 
| זכויות יוצרים וקניין רוחני | משפט עסקי | תביעות ייצוגיות גישור ובוררות | זכיינות  | עורכי דין מקרקעין |


ורגון דנון ושות'  עורכי דין ונוטריון - רח' אבא אחימאיר 14א רמת גן 52587 |  טל: 972-3-5283311: Tel פקסימיליה: 972-3-5283377  :Fax