משמורת ילדים וזכות ביקור ילדים

הזכות למשמורת הילד וזכות הביקור במקרה של גירושין. ​

הזכות למשמורת הילד וזכות הביקור במקרה של גירושין.

אף אחד לא מתחתן בציפייה לגירושין, אבל לצערם של זוגות רבים זו המציאות. אם אתם נמצאים בתהליך הגירושין ויש לכם ילדים, ייתכן שתצטרכו להחליט מי מקבל משמורת על הילדים וזכויות ביקור וכיצד. למרות שכל מצב הוא ייחודי, יש כמה נקודות כלליות שיעזרו לכם להבין את העניין הזה ולהחליט בו.

הזכות למשמורת על הילדים וזכות לביקור הילד בתהליך ולאחר הגירושין.

ישנם שני סוגים של משמורת: משמורת פיזית ומשמורת משפטית.

משמורת פיזית מתייחסת למקום מגוריו של הילד ולעניינים אחרים הקשורים למצבו הגופני של הילד, ומשמורת משפטית מתייחסת לקבלת ההחלטות, כמובן לטובת הילד, לרבות חינוך, בריאות, אורך חיים דתי ועוד.

הזכות לבקר מתייחסת לזכותו של ההורה שאינו משמורן לבלות עם ילדו. גם ההורה וגם הילד צריכים קשר עם שני ההורים. ניתן להגביל את הביקור אם זה לא לטובת הילד. במקרים מסוימים, לסבא וסבתא או לקרובים אחרים עשויים להיות גם זכויות ביקור.

ניתן לקבוע את עניין המשמורת וזכויות הביקור או בהסכמה בין ההורים בתהליך הגירושין או בהחלטת בית משפט. במידה וההורים אינם יכולים להסכים על משמורת וזכויות ביקור, בית המשפט יחליט זאת עבורם. בקבלת החלטת משמורת וראייה, בית המשפט ישקול גורמים רבים, כגון:
• גיל הילד וצרכי הילד.
• רצונות הורי הילד ורצונות הילד עצמו,
• מערכת היחסים של הילד עם כל אחד מההורים,
• היכולת של כל הורה לטפל בילד,
• יציבות הסביבה הביתית,
• בריאות נפשית ופיזית של כל הורה,
• היסטוריה של אלימות במשפחה או שימוש בסמים על ידי הורים,
• האם אחד ההורים היה מעורב בניכור הורי,
• מרחק בין בתי ההורים,
• היכולת של כל הורה לשמור על מערכת יחסים בין הילד להורה השני.

וכמובן כל גורם אחר שבית המשפט יראה לנכון לצורך ההחלטה שבראש הדאגות עומדת טובת הילד, גורמים שעשויים להשפיע על המשמורת וזכויות הביקור.

כיצד לקבל משמורת ילדים וזכויות ראייה.

תתכוננו לכל הצדדים החזקים והחולשות שלכם.

בהכנת תיק המשמורת שלכם, תצטרכו לאסוף ראיות שתומכות בהחלטה שברצונכם שתתקבל. בין היתר זה יכול לכלול רשומות רפואיות, רשומות מבית ספר, רשומות פיננסיות וכל תיעוד אחר התומך בטענתכם שאתה או את ההורה המתאים יותר להיות משמורן. כמו כן, עליכם להיות מוכנים להעיד בבית המשפט על מערכת היחסים שלכם עם הילד ומדוע אתם חושבים שצריכה להיות לך זכות משמורת.

לאחר שאספתם את כל הראיות, אתם או עורך הדין גירושין שלכם תציגו את הטיעונים שלכם בפני בית המשפט לענייני המשפחה בצורה ברורה ומשכנעת. תצטרכו להראות שאתם המשמורן המתאים ביותר לילדך ושזה לטובתו של הילד להעניק לך את המשמורת.

היום ביתי המשפט נוטים יותר לתת משמורת משותפת לשני ההורים, כמובן במקרה ושניהם מתאימים לכך.

אכיפת זכויות המשמורת והביקור שלך.

בפעמים לא מעטות קורים מצבים בהם לאחר שנקבע סדר המשמורת והביקורים אחד ההורים לא עומד בהם, ובמובן שנדרש לקיים את ההסכם או החלטת בית משפט על משמורת או זכויות ביקור, יכול להיות ויתכנו שינויים קלים בכיוון זה או אחר, אך אם אחד ההורים לא יעמוד בהסכם או החלטת בית המשפט, ייתכן שיהיה צורך לשכור עורך דין לאכיפת ההחלטות באמצעות מערכת המשפטית.

  

בהצלחה לכם בקביעת המשמורן של ילד וזכויות הביקור שהכי מתאימים לילדכם.

אנו, עורכי דין גירושין בראשון לציון, נשמח לעזור לכם בכל נושא בענייני הגירושין במטרה לעבור את התקופה בצורה הכי פחות כואבת והכי טובה לכם ולילדכם.